Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W trosce o życie pieszych

Data publikacji 13.09.2019

Piesi, rowerzyści, motocykliści to tak zwani niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Podczas zdarzeń drogowych to właśnie oni najbardziej narażeni są na obrażenia. Policjanci regularnie prowadzą działania mające na celu eliminowanie zagrożeń, ale również i dyscyplinowanie niechronionych uczestników, aby sami nie stwarzali dla siebie lub kogoś zagrożenia w ruchu drogowym.

W przypadku osób podróżujących autami, w trakcie zdarzenia drogowego, ochronę stanowi dla nich sam pojazd oraz liczne zamontowane w nim urządzenia, takie jak pasy, poduszki i kurtyny powietrzne. W przypadku wypadku w którym udział bierze pieszy, rowerzysta czy motocyklista takich zabezpieczeń niestety nie ma. Rowerzyści i motocykliści posiadają kaski, hełmy czy specjalną odzież, jednakże nie stanowią one wystarczającej osłony przy zderzeniu z pojazdem lub przy najechaniu na przeszkodę. Dlatego też policjanci regularnie prowadzą działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. W ich trakcie uwaga policjantów skupiona jest przede wszystkim na tych wykroczeniach, które mogą przyczynić się do zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników.

Przykładem takich wykroczeń jest parkowanie w odległości mniejszej niż 10 metrów od przejścia dla pieszych. Powoduje to zasłonięcie osób wchodzących na jezdnię. Zarówno pieszy jak i kierujący mają trudność w upewnieniu się czy można bezpiecznie iść/jechać.

Niebezpieczne jest przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Należy pamiętać, iż kierujący nie spodziewa się pieszych przebiegających lub przechodzących przez jezdnię poza miejscami wyznaczonymi. W przypadku miejsc oddalonych od przejść, gdzie dozwolone jest przechodzenie, należy się upewnić, iż jest to bezpieczne ponieważ pieszy ma obowiązek ustąpić każdemu pojazdowi poruszającemu się po jezdni.

Jazda rowerem wzdłuż chodnika sprawia zagrożenie dla pieszych. Wąskie chodniki, duża ilość wyjść z budynków może doprowadzić do sytuacji kiedy wjedziemy w pieszego lub zmusimy go do uskoczenia na jezdnie wprost pod jadący pojazd. Najechanie na osobę może doprowadzić do poważnych w skutkach upadków, szczególnie w przypadku najechania na osoby starsze lub małe dzieci.

Działania mają również za zadanie edukować uczestników ruchu aby zminimalizować ryzyko zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników, a więc takich gdzie osoby narażone są na poważne konsekwencje.

  • samochód zaparkowany przed pasami
  • samochody zaparkowane przed pasami
  • samochód zaparkowany przed pasami, obok radiowóz z włączonymi sygnałami świetlnymi
  • jezdnia
  • pieszy przy radiowozie
  • rowerzysta
  • znak przejścia dla pieszych, zakaz zatrzymywania się, w tle przejście dla pieszych
Powrót na górę strony