By Wielkanoc była bezpieczna
Okres świąt, w tym nadchodzących „Świąt Wielkanocnych” jest okresem wzmożonego ruchu na drogach, zarówno pieszych jak i pojazdów. Związane jest to z przygotowaniami do rodzinnego spędzania świąt oraz bezpośredniego uczestnictwa w uroczystościach religijnych. W pospiechu oraz natłoku przygotowań pamiętać należy także o tym by były te święta przede wszystkim bezpieczne i dla wszystkich szczęśliwe.
„Święta Wielkanocne” jako jedne z najważniejszych świąt charakteryzują się zwiększonym ruchem w rejonie marketów, kościołów czy miejsc o charakterze rekreacyjnym. Zwiększony jest zarówno ruch pieszych jak i pojazdów. Należy pamiętać, szczególnie w tym okresie o bezpieczeństwie oraz rozwadze aby w pośpiechu nie doszło do nieszczęśliwych zdarzeń. Osoby piesze powinny korzystać z przejść dla pieszych i upewnić się czy nic nie jedzie zanim przejdą przez drogę. Współcześnie dużym problemem oprócz pośpiechu jest korzystanie z telefonów komórkowych. Policjanci prowadzą kampanię „Patrz i Słuchaj” mającą na celu uświadomienie ludziom zagrożenia jakie niesie ze sobą skupianie uwagi wyłącznie na „sieci”. Wielokrotnie piesi zapatrzeni w urządzenie wchodzą na jezdnie tuż przed jadący pojazd. Korzystanie z telefonu w trakcie jazdy jest również problemem wielu kierowców. Dzwoniąc czy też czytając wiadomości odrywają wzrok od jezdni i nie zwracają uwagi na to co się dzieje na drodze. Pamiętajmy także aby nie wbiegać w pośpiechu na jezdnię czy przejście. Kierujący również powinni zachować wzmożoną czujność podczas prowadzenia pojazdów ponieważ przy zwiększonym ruchu oraz przy braku czasu o wiele częściej dochodzi do zdarzeń drogowych. Zarówno tych drobnych jakimi są kolizje jak i tych poważniejszych gdzie efekt może być dużo bardziej tragiczny w skutkach. Kolejnym ważnym elementem jest aby podczas przemieszczania sie do bliskich zachować rozwagę. Prędkość oraz nieprawidłowe wyprzedzanie są najczęstszą przyczyną zdarzeń drogowych. Zdejmijmy nogę z gazu, prowadźmy wolniej ale bezpiecznie do celu.
Policjanci apelują również aby zadbać o bezpieczeństwo swoich domów. Przed wyjazdem do rodziny upewnijmy się czy dom jest zamknięty (drzwi, okna, bramy etc), a także poinformujmy najbliższych sąsiadów o naszej nieobecności by zwracali uwagę na osoby poruszające się przy domu. Pamiętajmy by o dłuższej absencji nie informować publicznie (w szczególności na portalach społecznościowych) ponieważ nie wiadomo do kogo takie informacje mogą dotrzeć. Przed wyjazdem upewnijmy się także czy zabezpieczona jest instalacja wodna, gaz oraz urządzenia elektryczne, które mogą spowodować zagrożenie.
Ważnym również jest aby znać umiar przy niektórych tradycjach świątecznych, a przede wszystkim przy Śmigus Dyngus. Pamiętać należy, aby nie przekroczyć pewnej granicy pomiędzy zabawą a złośliwością czy też zrobieniem komuś krzywdy.