Zbliżają się święta – zachowaj ostrożność
Czas świąt to nie tylko wolne chwile spędzone z najbliższymi, czy wyjazdy. To moment przygotowań, zakupy, korki, zatłoczone parkingi i zwiększony ruch na drogach. To również czas wzmożonej aktywności przestępców, zarówno oszustów w sieci, jak i złodziei. Zabezpieczajmy nasze domy przed wyjazdem, pilnujmy portfeli i telefonów w trakcie zakupów, nie zostawiajmy cennych rzeczy w aucie na widoku. Pamiętajmy również, aby nasze „świętowanie” nie było uciążliwe dla innych, ale i miejmy dla siebie nawzajem wyrozumiałość.
Czas świąt to nie tylko przyjemne chwile, spędzone wśród bliskich, to niestety wiele zagrożeń. Jakie? Można je podzielić na kilka typów:
Pierwsze to przygotowanie do świąt:
- Wzmożony ruch w centrum i w rejonie sklepów. Cierpliwość, zachowanie szczególnej ostrożności, lub nawet dobranie osoby, poproszenie kogoś z auta obok lub pasażera, by wysiadł i zobaczył czy się zmieścimy, wyjeżdżając z miejsca parkingowego, czy nic nie jedzie, kiedy jest ograniczona widoczność.
- Ostrożność podczas zakupów. Zarówno tych tradycyjnych, w sklepie, jak i w sieci. W tłumie, w okresie świąt mogą pojawić się kieszonkowcy, złodzieje. Pamiętajmy zapinać torebki, nie trzymać portfeli, telefonów w tylnych kieszeniach, nie pozostawiać ich w pojeździe. Należy zasłaniać pin podczas wpisywania, zabezpieczać telefony, jeśli wykorzystujemy je do płacenia. Zamawiając w sieci sprawdzajmy sklepy, czy istnieją, jak długo, czy „doskonała” oferta nie jest oszustwem. Jak długo funkcjonuje sklep, czy ma dobrą opinię i czy nikt nie przestrzega, że został oszukany. Tym bardziej, że w tym czasie kupuje się prezenty. Oszuści czekają tylko na taką okazję.
Drugie to internetowe oszustwa:
- W trakcie wolnego, mamy czas „posiedzieć w sieci”. Znaleźć się tam mogą różnego rodzaju „oferty” inwestycyjne, które mogą okazać się oszustwem. Wszystko należy weryfikować, dokładnie sprawdzić. Do naszych bliskich mogą dzwonić oszuści, że coś nam się stało. Uczmy, uczulajmy na to, szczególnie seniorów. Mogą, szczególnie w socjal mediach pojawić się życzenia i łańcuszki, które mogą doprowadzić do przejęcia naszego konta. Weryfikujmy linki zanim w nie wejdziemy, na przykład dzwoniąc do osoby, która to wysłała, czy to jest link od niej, czy „załapała wirusa”. Mogą być prośby o „Blika” z rożnych przyczyn – zadzwońmy najpierw i sprawdźmy, czy to na pewno pisze ta osoba.
Trzecie: dojazd do najbliższych lub w zaplanowane miejsce:
-Wyjeżdżając, bez względu na to czy do rodziny, w góry, nad morze, zadbajmy o pojazd i własne przygotowanie do drogi. Kierujący powinien być wypoczęty, nie powinien spożywać wieczór wcześniej alkoholu. W trakcie drogi nie powinien zajmować się telefonem i nawigacją, tylko przygotować to wcześniej lub poprosić pasażera. Auto należy sprawdzić przed wyjazdem. Płyn do spryskiwaczy i wycieraczki, aby w nagłym wypadku mieć możliwość usunięcia zabrudzenia z szyby. Sprawdzić stan opon, oświetlenie, hamulce. Od tego zależy bezpieczeństwo nasze i naszej rodziny.
- Zadbajmy przed wyjazdem również o nasze domy. Należy zabezpieczyć je przed wyjazdem. Nie informować o tym, że nas nie ma w socjal mediach. Poprosić zaufanych sąsiadów, aby zwracali uwagę na domy, podwórka, czy nikt obcy się nie kręci.
I czwarte: „intensywność” zabawy:
- Nasze „świętowanie” nie powinno być uciążliwe dla innych. Jednakże powinniśmy również starać się być w takich „świątecznych dniach” wyrozumiali dla siebie nawzajem.