Patrz na drogę, nie w telefon! Straconego życia nie da się ponownie włączyć…
Wejście na jezdnię lub przejście dla pieszych, jednocześnie wpatrując się w telefon może doprowadzić do tragedii. Za wypadki drogowe z udziałem pieszych odpowiadają nie tylko kierujący, czasami winę ponosi pieszy. Szczególnie niebezpieczne jest wchodzenie na jezdnię, będąc całkowicie pochłoniętym tym, co jest na telefonie. Od nas zachowania uczą się również najmłodsi.
Prosta czynność, w postaci przejścia na drugą stronę ulicy, którą każdego dnia wykonuje wiele osób, wydawać by się mogła banalna. Nadal, jednak dochodzi do zdarzeń z udziałem pieszych, w tym, w rejonie oznakowanych przejść. Oczywiście za część z nich odpowiadają kierujący. Przyczynami są prędkość lub niezachowanie należytej ostrożności w rejonie przejść. Jednakże nie za wszystkie. Zdarzają się przypadki, że wina leży po stronie pieszego. Strony, która narażona jest na największe, zdrowotne konsekwencje w wypadku.
Warto przypomnieć kilka zasad, które powinno się wpajać młodym, ale i o których warto pamiętać samemu. Przede wszystkim problemem są telefony. Już nie tylko rozmowa, ale wpatrywanie się w telefon na wideo rozmowie (gdzie sens publicznej, głośnej rozmowy w miejscu publicznym również stoi pod znakiem zapytania), pisanie wiadomości lub po prostu przeglądanie stron, lub profili, a nawet oglądanie filmików. Osoby skupione na telefonie wpadają na innych, potykają się o wiele przeszkód, nie widzą innych, w tym nadjeżdżającego samochodu, który może nie mieć wystarczająco czasu, aby się zatrzymać, bo znajduje się zbyt blisko. Przypomnieć warto, że zgodnie z artykułem 14, punktem 8 Ustawo Prawo o ruchu drogowym zabrania się podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię (nie tylko po przejściu dla pieszych) korzystania z telefonu „w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni (…) lub przejściu dla pieszych”. Jednak nie sama możliwość kary, ale fakt, że możemy zniszczyć lub stracić swoje życie powinno wymuszać na nas rozglądanie się przed wejściem na jezdnię.
Piesi nie powinni również przebiegać przez jezdnię, skracać drogi i przechodzić pomiędzy pojazdami, a już w szczególności wychodzić zza przeszkody na jezdnię. Pamiętajmy, dotyczy to przede wszystkim ich bezpieczeństwa. Same słowa nie nauczą dzieci bezpiecznego przejścia przez jezdnię, jeśli dorośli będą dawać im zły przykład.