Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zmiana czasu – zmiana warunków na drodze

Data publikacji 26.10.2024

Z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy. To również czas kiedy coraz bardziej skraca się dzień, a wydłuża noc. Co za tym idzie, widoczność staje się coraz gorsza, a to wpływa na bezpieczeństwo na drodze. Pamiętajmy o tym, aby być widocznym, korzystać z odblasków, dostosować prędkość i zachować ostrożność. Zarówno kierujący jak i piesi. Bez względu na pierwszeństwo, zanim wejdzie się na jezdnię, powinno się rozejrzeć i upewnić, czy kierujący nas widzi.

Zmiana czasu z letniego na zimowy w 2024 roku nastąpi z soboty - 26 października, na niedzielę - 27 października. Zegarki cofniemy z godziny 3:00 na godzinę 2:00. Część osób ucieszy się z dłuższego snu, dla innych oznacza to o godzinę dłuższy dyżur/zmianę w pracy. To, co jednak najważniejsze przy „okazji” zmiany czasu to zmiany warunków na drodze. Wraz ze zmianą pory roku, zmienia się długości dnia i nocy. Coraz szybciej będzie zachodzić słońce, robić się szaro/ciemno i coraz później nadchodzić będzie świt.

Kiedy będziemy jechać do pracy, będzie jeszcze ciemno, a kiedy będziemy wracać – może już będzie ciemno. Tworzy to wiele zagrożeń. Przede wszystkim ogranicza widoczność, a tym samym zmniejsza nasz czas na reakcję. Światła pojazdu z naprzeciw będą nas częściowo „oślepiać”, co może doprowadzać do sytuacji, w których nie zauważymy wyjeżdżającego pojazdu. Niestety sytuacja ta dotyczy również pieszych. Zimowa „garderoba” to raczej ciemne kolory, szare/czarne, które utrudniają kierowcy dostrzeżenie nas. Wspomniane światła pojazdu z naprzeciwka, lekko zaparowane szyby i niestety dochodzi do sytuacji, w której kierujący ma niewielkie szanse nas zauważyć. Dlatego też, w takim okresie „noga z gazu”. To przede wszystkim prędkość wpływa na drogę potrzebną do zatrzymania pojazdu. Zaczyna się ona jednak od momentu kiedy dostrzeżemy pieszego. Po drugie – należycie powinno się przygotować pojazd. Zeskrobać lód/ściągnąć wodę, która osadziła się na szybach i odparować pojazd, aby zapewnić sobie widoczność. Druga kwestia dotyczy pieszych. Warto zaopatrzyć się w odblaski. Bez względu na to, czy jest to kamizelka, opaska, czy element w ubiorze, spowoduje on, że kierujący szybciej nas zauważy, a od tego może zależeć nasze życie…

Bardzo ważna jest rozwaga i zachowanie szczególnej ostrożności. Bez względu na to, że na przejściu pieszy ma pierwszeństwo – na pasy powinno się wejść po dokładnym rozejrzeniu i najlepiej upewnieniu się, że kierujący nas widzi i zdoła się zatrzymać. Oblodzona lub mokra jezdnia wydłuża drogę potrzebną do zatrzymania pojazdu. Częstym widokiem staną się osoby w kapturach, dodatkowo z szalikiem... wpływa to na możliwość dostrzeżenia i usłyszenia pojazdu. Dlatego koniecznym jest, aby każdorazowo dobrze się rozejrzeć, nim wejdziemy na przejście.

  • Policjant zatrzymuje po zmroku auto
  • Policjant przekazuje odblaski
  • Zegarek na łańcuszku
Powrót na górę strony