Aktualności

Dwoje nietrzeźwych kierujących zatrzymanych w trakcie działań „Trzeźwość”

Data publikacji 08.07.2024

Dwoje nietrzeźwych kierujących zatrzymanych podczas działań świebodzińskiej policji nastawionych na eliminacje osób kierujących pod wpływem alkoholu. 42-latka, oraz 57-latek mieli ponad promil alkoholu, mimo to zdecydowali się kierować pojazdem. Czekają ich surowe konsekwencje. Od nawet 3-letniej kary pozbawienia wolności, poprzez wysoką grzywnę i obowiązek wpłaty minimum 5 tysięcy złotych na Fundusz Pomocy Poszkodowanym i Pomocy Postpenitencjarnej, po nawet dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Brak skupienia, senność lub nadpobudliwość, problemy z motoryką, skłonność do ryzykowanych zachowań, osłabiony refleks, pogorszony wzrok i czas reakcji – to jedne z powodów, dla których osoby, które spożywały alkohol, nie powinny wsiadać za kierownicę. Bez względu na to, czy alkohol spożywaliśmy tego samego dnia, czy w dniu poprzedzającym (szczególnie w większej ilości), nie powinniśmy wsiadać za kierownicę pojazdu. Wiele tragicznych zdarzeń na drodze, do których doszło z udziałem nietrzeźwych kierujących, spowodowały osoby, które nie doszły do siebie po spożywaniu alkoholu poprzedniego wieczoru. Policyjne działania, które mają na celu eliminowanie takich kierujących, podzielone są na te bezpośrednie, czyli prowadzenie dużej ilości kontroli i badań stanu trzeźwości. Drugi element to działania informacyjno-edukacyjne. Dzięki informowaniu o prowadzonych działaniach, jak również o możliwych karach, staramy się edukować kierujących, by nie podejmowali ryzyka. Po pierwsze przez wzgląd na to, iż mogą doprowadzić do tragicznego w skutkach zdarzenia, po drugie wskazując na wysokie prawdopodobieństwo zatrzymania do kontroli i poniesienia surowej kary. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do lat 3, minimum 5 tysięcy złotych wpłaty na Fundusz Pomocy Poszkodowanym i Pomocy Postpenitencjarnej, kara grzywny oraz nawet dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Świebodzińscy policjanci w poniedziałek, 8 lipca, prowadzą działania, polegającej na kontroli jak największej liczby osób pod kątem stanu trzeźwości. W trakcie działań tylko w godzinach porannych zatrzymali dwoje kierujących w stanie nietrzeźwości. Pierwszy to 57-letni mieszkaniec powiatu świebodzińskiego, który prowadził pojazd mechaniczny Ford Transit, mając w organizmie ponad 1,4 promila alkoholu. Druga zatrzymana osoba to 42-letnia kobieta, również mieszkanka naszego powiatu, która prowadziła pojazd BMW, mając 1,1 promila we krwi.

  • Policjanci na drodze, kontrola trzeźwości
  • Policjanci na drodze, kontrola trzeźwości
Powrót na górę strony