Aktualności

Coraz więcej wypadków z udziałem kierujących hulajnogami elektrycznymi - zachowajmy ostrożność!

Data publikacji 22.06.2024

Prawie każdy pojazd dziś wyposażamy w urządzenia do ochrony osobistej. W jednośladach, hulajnogach lub pojazdach służących do transportu osobistego stosuje się kaski, specjalne stroje, ochraniacze... a przynajmniej powinno się ☝️

To czy dziecko założy kask lub ochraniacze zależy od rodzica. To czy będzie się bawiło/korzystało z urządzeń odpowiednich dla niego, również zależy od opiekuna. Tak jak w przypadku rozejrzenia się przy przejściu dla pieszych, nieprzebieganiu przez ulicę tak samo należy rozmawiać z młodymi osobami o konieczności stosowania środków zabezpieczających ich przed konsekwencjami upadków. Należy również rozmawiać, o tym, że kierując rowerem lub hulajnogą elektryczną, należy zachować ostrożność. Rozpędzona hulajnoga, która najedzie na osobę, wybój, nierówność na drodze, lub stojący pojazd spowoduje największe konsekwencje dla nich. W ostatnich dniach doszło na terenie kraju do kilku zdarzeń drogowych z udziałem. Takie wypadki miały również miejsce w naszym województwie, a nawet powiecie. Zakończyły się one poważnymi obrażeniami.
Przypominamy, że istnieje prawny zakaz dopuszczenia do kierowania hulajnogą osób do 10 roku życia na drogach publicznych. Zakazane jest również przewożenie osób, prędkość maksymalna to 20 kilometrów na godzinę, a w przypadku kiedy idą piesi należy ograniczyć ją do prędkości zbliżonej do ich prędkości. Aby wyjechać nią na drogę publiczną (czyli między innymi chodnik) pomiędzy 10 a 18 rokiem życia wymagane jest posiadanie uprawnień. Jazda po jezdni dopuszczalna jest tylko w miejscach, gdzie prędkość ograniczona jest do 30 i gdy nie ma chodników.
Jest to szczególnie ważne w kontekście wakacji, gdzie młodzież ma dużo więcej czasu wolnego i spędzać go będzie poza domem.
Powrót na górę strony