Aktualności

WAKACJE! – Spędź je szczęśliwie i bezpiecznie!

Data publikacji 21.06.2024

Świebodzińscy Policjanci szykują się do wakacji. Nie będzie to niestety wypoczynek, ale okres wytężonej pracy. Będziemy dbać o bezpieczeństwo na drogach, zarówno tych dojazdowych do lokalnych miejsc wypoczynku jak i na głównych ciągach komunikacyjnych, prowadzących na wczasy, nad morze, w góry… Kontrolować będziemy stan techniczny pojazdów, uprawnienia do kierowania, stan trzeźwości, prędkość, z jaką poruszają się kierujący, a także stanowczo będziemy reagować na niebezpieczne manewry.

Koniec roku, wszystkim uczniom gratulujemy zakończenia roku szkolnego, przejścia do następnej klasy/szkoły. Wasza ciężka, codzienna praca, podczas której uczyliście się i poznawaliście tajemnice otaczającego Was świata, zasługuje na nagrodę. Są nią WAKACJE. Ukochany przez wszystkich czas, kiedy wysypiamy się, bawimy do późna, spędzamy czas z przyjaciółmi, przy dobrej książce, nad jeziorem, na rowerze lub też po prostu wypoczywamy. Jednak w wielu sytuacjach niesie on za sobą zagrożenia, o których należy pamiętać, by bezpiecznie z wakacji wrócić.

 1. Zachowaj bezpieczeństwo nad wodą.
 1. Zawsze informuj, jeśli idziesz do wody. Ktoś dorosły lub przyjaciele niech obserwują, czy wszystko jest ok. Niestety tonie się w ciszy. Wystarczy Skórcz, zachłyśnięcie się, uderzenie podczas nurkowania w przeszkodę. Nie ma krzyku, machania rękoma nad wodą z naprzemiennym wynurzaniem się i zanurzaniem.
 2. Dzieci, nawet na plaży zawsze muszą pozostawać w zasięgu wzroku. W tłumie podobnych ręczników plażowych, parawanów, parasolek i strojów kąpielowych łatwo się dziecku zgubić.
 3. Jeśli wybieramy się na niestrzeżoną plażę (czego bardzo niezalecany), pamiętajmy o podstawowych elementach z apteczki (środek do odkażania, plaster). Niestety wiele osób nie szanuje miejsc, w których wypoczywa i skaleczyć się o stary kapsel lub stłuczoną butelkę jest bardzo łatwo.
 4. Nie wchodzi się do wody po spożyciu alkoholu. Jest to bardzo niebezpieczne.
 5. Należy się schłodzić przed wejściem do wody, rozgrzane ciało i zimna woda przy gwałtownym wejściu/wskoczeniu/wepchnięciu może doprowadzić do szoku termicznego.
 6. Nie wpychamy i nie wrzucamy nikogo do wody – mogą się tam znajdować przedmioty, w które można uderzyć. Mokre/nakremowane ręce lub próba oswobodzenia się niechętnej osoby, mogą spowodować również zbyt szybkie upuszczenie i uderzenie o pomost.
 7. Nie pływamy ani nie chodzimy po falochronie – jest to bardzo niebezpieczne.
 1. Zachowaj bezpieczeństwo podczas zwiedzania.
 1.  Zawsze informuj kogoś, dokąd się wybierasz i kiedy zamierzasz wrócić.  
 2. Zabierz ze sobą naładowany telefon, butelkę wody, bluzę.
 3. Nie zbaczaj z wytyczonych szlaków, nie zaczepiaj dzikich zwierząt.
 4. Dostosuj ubiór do miejsca, w które idziesz (szczególności w górach)
 1. Przygotuj pojazd i siebie do drogi:
 1. Sprawdź stan techniczny pojazdu przed wyjazdem, stan płynów, opon, naładowanie akumulatora.
 2. Zadbaj by w pojeździe były zapasowe koło/system naprawczy, latarka, trójkąt, gaśnica, apteczka, kamizelki i opaski odblaskowe, zapasowa żarówka, baterie, butelka wody, samochodowa ładowarka do telefonu. Nigdy nie wiadomo, w jakich warunkach i o jakiej porze zepsuje się pojazd.
 3. Jeśli jesteś kierowcą, nie spożywaj alkoholu wieczór przed wyjazdem. Dobry refleks i skupienie na drodze zależą od stanu psychofizycznego.
 4. Zrób kopie dokumentów, wyślij je sobie na telefon/maila, skseruj i zostaw w torbie.
 5. Nie spiesz się w trakcie przejazdu, wzmożony ruch sprawia, że częściej dochodzi do zdarzeń drogowych.

 

 • Policyjna łódka
 • Policjant mierzy predkość
 • Policjant na motocyklu
Powrót na górę strony