WAKACJE! – Spędź je szczęśliwie i bezpiecznie!
Świebodzińscy Policjanci szykują się do wakacji. Nie będzie to niestety wypoczynek, ale okres wytężonej pracy. Będziemy dbać o bezpieczeństwo na drogach, zarówno tych dojazdowych do lokalnych miejsc wypoczynku jak i na głównych ciągach komunikacyjnych, prowadzących na wczasy, nad morze, w góry… Kontrolować będziemy stan techniczny pojazdów, uprawnienia do kierowania, stan trzeźwości, prędkość, z jaką poruszają się kierujący, a także stanowczo będziemy reagować na niebezpieczne manewry.
Koniec roku, wszystkim uczniom gratulujemy zakończenia roku szkolnego, przejścia do następnej klasy/szkoły. Wasza ciężka, codzienna praca, podczas której uczyliście się i poznawaliście tajemnice otaczającego Was świata, zasługuje na nagrodę. Są nią WAKACJE. Ukochany przez wszystkich czas, kiedy wysypiamy się, bawimy do późna, spędzamy czas z przyjaciółmi, przy dobrej książce, nad jeziorem, na rowerze lub też po prostu wypoczywamy. Jednak w wielu sytuacjach niesie on za sobą zagrożenia, o których należy pamiętać, by bezpiecznie z wakacji wrócić.
- Zachowaj bezpieczeństwo nad wodą.
- Zawsze informuj, jeśli idziesz do wody. Ktoś dorosły lub przyjaciele niech obserwują, czy wszystko jest ok. Niestety tonie się w ciszy. Wystarczy Skórcz, zachłyśnięcie się, uderzenie podczas nurkowania w przeszkodę. Nie ma krzyku, machania rękoma nad wodą z naprzemiennym wynurzaniem się i zanurzaniem.
- Dzieci, nawet na plaży zawsze muszą pozostawać w zasięgu wzroku. W tłumie podobnych ręczników plażowych, parawanów, parasolek i strojów kąpielowych łatwo się dziecku zgubić.
- Jeśli wybieramy się na niestrzeżoną plażę (czego bardzo niezalecany), pamiętajmy o podstawowych elementach z apteczki (środek do odkażania, plaster). Niestety wiele osób nie szanuje miejsc, w których wypoczywa i skaleczyć się o stary kapsel lub stłuczoną butelkę jest bardzo łatwo.
- Nie wchodzi się do wody po spożyciu alkoholu. Jest to bardzo niebezpieczne.
- Należy się schłodzić przed wejściem do wody, rozgrzane ciało i zimna woda przy gwałtownym wejściu/wskoczeniu/wepchnięciu może doprowadzić do szoku termicznego.
- Nie wpychamy i nie wrzucamy nikogo do wody – mogą się tam znajdować przedmioty, w które można uderzyć. Mokre/nakremowane ręce lub próba oswobodzenia się niechętnej osoby, mogą spowodować również zbyt szybkie upuszczenie i uderzenie o pomost.
- Nie pływamy ani nie chodzimy po falochronie – jest to bardzo niebezpieczne.
- Zachowaj bezpieczeństwo podczas zwiedzania.
- Zawsze informuj kogoś, dokąd się wybierasz i kiedy zamierzasz wrócić.
- Zabierz ze sobą naładowany telefon, butelkę wody, bluzę.
- Nie zbaczaj z wytyczonych szlaków, nie zaczepiaj dzikich zwierząt.
- Dostosuj ubiór do miejsca, w które idziesz (szczególności w górach)
- Przygotuj pojazd i siebie do drogi:
- Sprawdź stan techniczny pojazdu przed wyjazdem, stan płynów, opon, naładowanie akumulatora.
- Zadbaj by w pojeździe były zapasowe koło/system naprawczy, latarka, trójkąt, gaśnica, apteczka, kamizelki i opaski odblaskowe, zapasowa żarówka, baterie, butelka wody, samochodowa ładowarka do telefonu. Nigdy nie wiadomo, w jakich warunkach i o jakiej porze zepsuje się pojazd.
- Jeśli jesteś kierowcą, nie spożywaj alkoholu wieczór przed wyjazdem. Dobry refleks i skupienie na drodze zależą od stanu psychofizycznego.
- Zrób kopie dokumentów, wyślij je sobie na telefon/maila, skseruj i zostaw w torbie.
- Nie spiesz się w trakcie przejazdu, wzmożony ruch sprawia, że częściej dochodzi do zdarzeń drogowych.