Aktualności

Czas na urlop? Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa!

Data publikacji 20.06.2024

Nawet wymarzone wczasy może popsuć jedno przykre zdarzenie. Dlatego pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa. Zarówno tych w podróży, jak i tych, w jaki sposób zabezpieczyć pozostawiane mienie/dom. Nie informuj publicznie, że wyjeżdżasz, że dom stoi pusty. Skopiuj dokumenty na wypadek utraty, podziel posiadaną gotówkę. Udane wczasy, to te bezpieczne, z samymi pozytywnymi wspomnieniami.

Zbliża się wymarzony, letni sezon urlopowy. Dzieci kończą szkoły, pogoda coraz piękniejsza i… nadchodzące, zaplanowane wczasy. Wyjazdy nad morze, góry, jezioro, za granicę, często do ciepłych, egzotycznych krajów. Te wszystkie plany zepsuć może tylko strach o nasze domy. Czy nikt się nie włamie podczas naszej nieobecności? Czy nie nastąpi jakaś awaria, która spowoduje, że po powrocie nasz dom będzie zniszczony? Dlatego warto pomyśleć o kilku kwestiach:

 1. Zabezpiecz dom przed wyjazdem.
 1. Przede wszystkim warto sprawdzić/zakręcić wodę, gaz.
 2. Pochować z podwórza lub otwartego korytarza wartościowe przedmioty, które stoją tam na co dzień jak na przykład rower czy hulajnoga.
 3. Pozamykać i sprawdzić drzwi od pomieszczeń gospodarczych, w domu, w garażu, w piwnicy.
 4. Poprosić sąsiada by zwracał uwagę czy ktoś obcy nie kręci się po podwórku, na klatce schodowej.
 5. Poprosić zaufaną osobę by przyszła z dwa razy sprawdzić dom, „podlać kwiatki”, wyjąć ze skrzynki ulotki, wizytówki wkładane w dzwonki (może być to sygnałem dla złodzieja, że w domu dłuższy czas nikogo nie ma).
 6. Można zainwestować w światła z czujnikiem ruchu, zmierzchu, by na podwórzu, lub w jednym z pokoi włączały się wieczorem na jakiś czas.
 1. Powstrzymaj się przed informowaniem zbyt wielu osób o Twojej nieobecności.
 1.  Niestety duża część osób chwali się w sieci, w otwartych profilach w mediach społecznościowych, że za kilka dni wyjeżdża, podaje termin.
 2. Nie wstawiaj zdjęć z momentu wyjazdu, prześlij je do zaufanych, bliskich osób, ale nie zostawiaj na otwartym profilu.
 3. Nie wstawiaj zdjęć z wyjazdu do powrotu do domu, również informujesz, że Cię nie ma.
 4. Przypilnuj, by informacji tej nie rozpowszechniały dzieci.
 1. Zabezpiecz się w trakcie wyjazdu – złodzieje mogą wykorzystać każdą okazję, nawet na parkingu, w trakcie krótkiego postoju.
 1. Nie zostawiaj w pojeździe, którym podróżujesz na widoku cennych rzeczy, torebek, urządzeń elektronicznych – lub niech ktoś czeka w pojeździe, nim wrócicie.
 2. Zamykaj pojazd od wewnątrz w trakcie przejazdu, szczególnie tym rejonie gdzie jest duży ruch ludzi. Ktoś może przy przejściu dla pieszych otworzyć drzwi i uciec z zabranym przedmiotem.
 3. Nie trzymaj gotówki w jednym miejscu, podziel ją. Nie noś przy sobie całości.
 4. Zrób kopie dokumentów, wyślij je sobie na telefon/maila, skseruj i zostaw w torbie.
 5. Nie loguj się do publicznych, otwartych sieci Wi-Fi – bardzo często wykorzystują tę drogę cyberprzestępcy.
 • Technik pracujący przy drzwiach
Powrót na górę strony