Uczniowie zdali egzaminy na kartę rowerową
Egzamin na kartę rowerową w szkole Podstawowej numer 1 w Świebodzinie. Uczniowie zdali egzaminy z zakresu wiedzy oraz praktyczne, by w czasie wakacji bezpiecznie poruszać się rowerem lub hulajnogą elektryczną. Przypominamy, że pomiędzy 10 a 18 rokiem życia, aby na rowerze lub hulajnodze poruszać się w miejscach, gdzie obowiązują przepisy prawo o ruchu drogowym (droga publiczna, strefa ruchu, strefa zamieszkania), niezbędna jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.
Piękna, praktycznie letnia pogoda zachęca do aktywności poza domem. W szczególności starają się ją wykorzystać najmłodsi. Coraz więcej wolnego, zbliżające się wakacje to idealny czas, by pojeździć rowerem lub hulajnogą. Co jednak zrobić, aby było to bezpieczne i nie niosło za sobą konsekwencji?
Świebodzińscy Policjanci wraz z nauczycielami ze szkół prowadzą działania profilaktyczne, mające na celu edukację najmłodszych przed wakacjami, jak być bezpiecznym. W szkole Podstawowej numer 1 w Świebodzinie, w piątek 24 maja, przeprowadzaliśmy wspólnie z nauczycielem wychowania fizycznego egzaminy na kartę rowerową. Uczniowie nie tylko zdali testy z zakresu wiedzy, ale również egzamin praktyczny z techniki jazdy i wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce.
Przede wszystkim należy każdorazowo rozmawiać z dziećmi o zasadach bezpieczeństwa. Przy każdym skrzyżowaniu, przed wyjazdem, nawet z bocznej drogi – należy obowiązkowo się zatrzymać i sprawdzić, czy nie jedzie auto- bez względu na to, kto ma pierwszeństwo. To nie kierujący samochodem, ale rowerzysta/osoba na hulajnodze poniesie najgorsze konsekwencje, bo te zdrowotne.
Jest to ważne również w zakresie przepisów. Zgodnie z polskim prawem, a dokładniej artykułem 7 Ustawy o kierujących pojazdami, w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane jest do kierowania rowerem posiadanie karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Takie same uprawnienia wymagane są do poruszania się hulajnogą elektryczną.
Zatem korzystanie z roweru lub hulajnogi elektrycznej poza placami, podwórkami, czyli w miejscach obowiązywania przepisów Ustawy Prawo o ruchu drogowym (drogi publiczne, strefy ruchu, strefy zamieszkania – w co wliczają się również chodniki) bez wskazanych uprawnień grozi konsekwencjami prawnymi, tym wyższymi, jeśli dojdzie do zdarzenia drogowego z udziałem nieletniego, który nie posiadał takich uprawnień.
Inicjatywa wychowawcy klasy 4 A, objeła wszystkich uczniów klas czwartych, którzy ukończyli 10 rok życia, oraz starszych uczniów, którzy w ubiegłych latach z różnych przyczyn nie mogli podejść do egzaminu. Dzięki zaangażowaniu uczniowie bezpiecznie i w zgodzie z przepisami mogą poruszać się w wakacje rowerami lub hulajnogami.