Aktualności

STAŁ ZA BARIERKAMI WIADUKTU. Z POMOCĄ RUSZYLI POLICJANCI

Data publikacji 20.05.2024

Mężczyzna stał za barierkami na wiadukcie nad drogą ekspresową. Dzięki skutecznym działaniom dwójki świebodzińskich policjantów, starszego posterunkowego Adama Kamyszka i posterunkowego Andrzeja Golc prawdopodobnie zapobieżono tragedii. Mundurowi przedostali mężczyznę na bezpieczną stronę i przekazali pod profesjonalną opiekę medyczną.

Interwencje wymagają od policjantów bardzo dużej elastyczności i zaangażowania. W jednym przypadku konieczna jest stanowczość i szybkie, niemal instynktowne działanie, w drugim z kolei spokój i wyważenie. Czasem trzeba działać dynamicznie i tu ważna jest sprawność fizyczna, czasem potrzebny jest spokój i rozmowa. Podczas interwencji bardzo często policjanci muszą podejmować czynności, którymi na co dzień zajmują się specjaliści. Od działań medycznych, jak opatrywanie różnego typu ran i obrażeń, poprzez aspekty techniczne z wielu dziedzin, po rozmowy, które wymagają psychologa. Czas niezbyt często pozwala na konsultacje, a jeszcze rzadziej na możliwość sprowadzenia takich specjalistów. W takich wypadkach radzić sobie muszą policjanci, będący na miejscu, w szczególności zagrożenia życia.

Dwójka świebodzińskich policjantów w sobotni wieczór została skierowana na interwencje do jednej miejscowości w Gminie Świebodzin. Zgłoszenie dotyczyło oddalenia się mężczyzny, który był w stanie silnego wzburzenia emocjonalnego i jego życiu mogło zagrażać niebezpieczeństwo. Policjanci zaczęli typować możliwe miejsca, do których 30-latek mógł się pójść i metodycznie je sprawdzać. Jedno z nich okazało się trafione. Mężczyzna został przez nich zauważony na jednym z wiaduktów nad trasą ekspresową. Niestety znajdował się już po drugiej stronie barierek. Policjanci zaczęli z mężczyzną rozmawiać. Spokojna i wyważona rozmowa pozwoliła im się stopniowo zbliżać do niego. Kiedy już znajdowali się dostatecznie blisko, błyskawicznie skoczyli, chwycili mężczyznę i przełożyli go na bezpieczną stronę. Mężczyzna trafił pod opiekę lekarzy. Dzięki ich zaangażowaniu, zachowaniu zimnej krwi i odpowiednim działaniom udało się ocalić kolejne życie.

Osoba pozostające w kryzysie emocjonalnym może szukać pomocy poprzez kontakt telefoniczny na infoliniach na przykład w Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym pod numerem telefonu 800 70 22 22 lub w Kryzysowym telefonie zaufania Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, pod numerem telefonu 116 123. Przypominamy, że w przypadku sytuacji wymagającej niezwłocznej pomocy ponieważ zagrożone jest życie i zdrowie drugiego człowieka należy zadzwonić pod numer 112. W takich sytuacjach liczy się czas.

Powrót na górę strony