Aktualności

Zasada ograniczonego zaufania

Data publikacji 17.05.2024

Nikt nie planuje wypadków drogowych, powstają one bardzo często ze splotu różnych sytuacji. Ludzie, zarówno kierujący jak i piesi popełniają błędy. Dlatego tak ważnym jest, aby wszyscy zachowali szczególną ostrożność i zasadę ograniczonego zaufania. Założenie, że ktoś nas widzi i się zatrzyma, szczególnie po zmroku, lub dynamiczny przejazd przy zatłoczonym przejściu "przy zielonym świetle" może zakończyć się właśnie wypadkiem. Przede wszystkim należy zachować ostrożność.

Zdarzenia drogowe z udziałem osób pieszych lub rowerzystów bardzo często kończą się poważnymi konsekwencjami. Są to osoby należące do tak zwanej grupy osób niechronionych. W trakcie wypadku bowiem nie chroni ich zabudowa pojazdu, poduszki powietrzne lub pasy. Dlatego też, bez względu na to, kto w danej sytuacji ma pierwszeństwo, nawet kiedy jest sygnalizacja świetlna, obie strony powinny zachować szczególną ostrożność. Zarówno u kierującego jak i u pieszego może dojść do sytuacji, w której nie zastosuje się do przepisów. Kierującego jak i pieszego może oślepić słońce, rozproszyć pasażer/osoba idąca obok, rozmowa telefoniczna lub zwykłe problemy życia codziennego. Warto dlatego się upewnić, że możemy przejść/przejechać w tym rejonie.

Na terenie Świebodzina doszło do zdarzenia drogowego z udziałem pojazdu osobowego i pieszej, w wyniku którego poszkodowana została zabrana lotniczym pogotowiem ratunkowym do Zielonej Góry. Zwracajmy uwagę na otoczenie i innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania.

Powrót na górę strony