Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mieszkańcy wskazują – my reagujemy!

Data publikacji 03.08.2023

Współpraca mieszkańców z policją dla wspólnego bezpieczeństwa zawsze przynosi efekty. Mieszkańcy poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, kontakt z dzielnicowymi, radnymi wskazują miejsca, w których dochodzi do uciążliwych wykroczeń w postaci nagminnego spożywania alkoholu, zaśmiecania, nieobyczajnego zachowania a my reagujemy. Cykliczne kontrole skutkowały ujawnieniem ponad 300 wykroczeń w ciągu niecałych dwóch miesięcy i zastosowaniem między innymi wniosków i mandatów karnych. Wspólnie możemy więcej!

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to aplikacja służąca do komunikacji pomiędzy obywatelami a Policją. Dzięki niej anonimowo można zgłaszać szereg uciążliwych społecznie wykroczeń, na które kierowani będą policjanci właściwych wydziałów. Jednakże to nie jedyny sposób, by wspólnie zadbać o bezpieczeństwo. Miejsca, w których spożywany jest alkohol, które są zaśmiecane, lub w których dochodzi do nieobyczajnych zachowań, można wskazać dzielnicowym, lub dzwoniąc na numer alarmowy jeśli sytuacja ma miejsce w danym momencie.
W Świebodzinie powstała wspólna inicjatywa mieszkańców oraz policji, gdzie wskazywane są miejsca zagrożone uciążliwymi wykroczeniami, które następnie są szczególnie nadzorowane przez świebodzińskich stróżów prawa. Mieszkańcy, między innymi poprzez radnych wskazali miejsca, w których dochodzi do tego typu zdarzeń. Od czerwca do lipca ujawnionych zostało ponad 300 wykroczeń porządkowych. Dotyczyły one nieobyczajnych zachowań, naruszeń porządku publicznego oraz spożywania alkoholu. Część z nich, ponad 20 zakończyło się skierowaniem wykroczeń do sądu, ponad 140 mandatami karnymi.
Działania te pokazują, jak ważna jest współpraca mieszkańców i służb.  Kontrole wskazywanych miejsc będą kontynuowane, a w wielu przypadkach zastosowane środki mogą być zaostrzane. Jeśli widzisz takie zachowania – dzwoń!


Pamiętajmy, że część wykroczeń musi być „skutkowa” i wymaga bezpośrednich zgłoszeń mieszkańców.

Powrót na górę strony