Aktualności

Skradzione koła po kilku godzinach wróciły do właściciela

Data publikacji 01.07.2022

Ukradł koła z zaparkowanego pojazdu i zostawił go na cegłach. Dzięki aktywności nocnego patrolu, który tej samej nocy zatrzymał mężczyznę, w związku z podejrzeniem, że mógł kierować pod wpływem środków odurzających, a także informacji od dzielnicowego o kradzieży, po paru godzinach koła zwrócono właścicielowi. Zatrzymanemu 24-latkowi grożą surowe konsekwencje karne, w tym do 5 lat pozbawienia wolności.

Podczas patrolu policjanci zwracają uwagę nie tylko na sytuacje ewidentnie wymagające ich interwencji, ale również na wiele niepozornych rzeczy, które świadczyć mogą o tym, że doszło lub dojdzie do zdarzenia o charakterze kryminalnym. Podczas odpraw przekazywana jest im na bieżąco wiedza o zdarzeniach zaistniałych zarówno na terenie naszego powiatu jak i ważniejsze informacje z wydarzeń w ościennych jednostkach. Takie informacje pomagają typować ewentualnych sprawców różnego rodzaju przestępstw.
Podczas nocnego patrolu, w środę 29 czerwca, policjanci z Ogniwa Patrolowo Interwencyjnego ze Świebodzina zwrócili uwagę na mężczyznę „kręcącego” się przy jednej z ulic wylotowych w Świebodzinie. Mężczyzna był im znany z wcześniejszych interwencji, wobec tego postanowili sprawdzić całą sytuację. Po krótkiej obserwacji zauważyli, że mężczyzna wsiada do auta i odjeżdża. Patrol ruszył za pojazdem prowadzonym przez 24-letniego mieszkańca powiatu świebodzińskiego i zatrzymał go do kontroli. Dziwne zachowanie mężczyzny wzbudziło podejrzenia policjantów, w związku z czym dokonano sprawdzenia stanu trzeźwości. Badanie nie wykazało alkoholu, jednak w toku dalszych czynności ustalono, że kierujący może być pod wpływem środków odurzających, wobec czego została pobrana krew do badań. Mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnej celi. Policjanci sprawdzili również pojazd, ale nie było w nim nic podejrzanego. Informację o miejscu, gdzie mężczyzna przebywał, przekazali jednak Oficerowi Dyżurnemu. W godzinach porannych do komendy zadzwonił będący na urlopie dzielnicowy, który powiadomił, że w jednym z pojazdów przy jego kamienicy najprawdopodobniej skradziono komplet kół z auta i pozostawiono je na cegłach. Szybko skonfrontowano tę informację z miejscem przebywania 24-latka. Z zatrzymanym mężczyzną czynności wykonali policjanci z Wydziału Kryminalnego, którym wskazał on miejsce, zarośla, w których ukrył koła. W wyniku pracy policjantów z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego mężczyzna przyznał się do kradzieży kół i usłyszał zarzuty. Tego typu kradzieże są bardzo uciążliwe dla mieszkańców. Patrol tej nocy kontrolował rejon ulicy, między innymi w związku ze zgłoszeniami mieszkańców na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jest to jedna z bardzo skutecznych form współpracy Policji i mieszkańców dla wspólnego bezpieczeństwa. Mężczyźnie za kradzież kół grozi kara pozbawienia wolności do lat 5, w przypadku potwierdzenia badaniami, iż prowadził w stanie odurzenia – dodatkowo 2 lata pozbawienia wolności, minimum 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów oraz kara grzywny i obowiązek wpłaty 5 tysięcy złotych na Fundusz Pomocy Poszkodowanym i Pomocy Postpenitencjarnej.

Powrót na górę strony