Uważaj nad wodą! Ona nie wybacza błędów
Wakacje to czas spędzany w dużej mierze nad wodą. Warto zapoznać się z kilkoma zasadami, aby być wtedy bezpiecznym. Niestety w powiecie świebodzińskim doszło do pierwszego w sezonie letnim utonięcia. Z jeziora Trzcinno wyłowiono starszego mężczyznę, którego mimo reanimacji nie udało się uratować.
Pomimo corocznych apeli oraz prowadzonych akcji i kampanii promujących bezpieczne zachowanie nad wodą, wciąż dochodzi do utonięć. Pobyt nad akwenem zakończył się tragicznie dla starszego mężczyzny, który utonął w jeziorze Trzcinno w rejonie miejscowości Rozłogi. Pomimo podjętej reanimacji nie udało się go uratować. Pamiętajmy o ostrożności nad wodą i stosujmy się do kilku zasad, które pozwolą nam bezpiecznie wypoczywać:
- Nie skacz do wody, gdy skóra jest nagrzana. Przed wejściem do wody skorzystaj z prysznica lub stopniowo ochlap klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wtedy wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia.
- Jeśli w wodzie są twoje dzieci, miej nad nimi ciągły nadzór. Obecność ratowników nie zwalnia rodziców czy opiekunów z obowiązku pilnowania dzieci.
- Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu!
- Nie pływaj na czczo lub bezpośrednio po posiłku.
- Nie skacz do wody w miejscach nieznanych.
- Pływanie po zapadnięciu zmroku jest niebezpieczne.
- Dobrze jest znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku: biała flaga – kąpiel dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – nie ma dyżuru ratowników.
- Najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników lub funkcjonariuszy Policji.
- Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym wypoczywasz.
- Bawiąc się w wodzie, nie zakłócaj wypoczynku innym.
- Nie krzycz nad wodą, nie rób niepotrzebnego hałasu, nie wzywaj pomocy dla żartu. Jeśli widzisz, że ktoś w wodzie lub na brzegu potrzebuje pomocy ratownika, najlepiej unieś obie ręce, krzyżuj i rozkładaj je nad głową.