Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszywy „wnuczek” - realne zagrożenie. Seniorze nie daj się oszukać!

Data publikacji 15.10.2019

Cichy, niewyraźny głos i dramatyczna historia, w której pilnie pomóc może tylko babcia lub dziadek, a ściślej... ich pieniądze. Niestety pomimo wielu nagłośnionych zdarzeń, nadal dochodzi do skutecznych oszustw seniorów metodą „na wnuczka”. Dlatego, dla bezpieczeństwa osób starszych, Policja prowadzi działania uczące jak uchronić się przed tego typu zdarzeniami.

Jednym z zadań policjantów jest prowadzenie spotkań z seniorami i rozmawianie o ich bezpieczeństwie. Przekazywane są wtedy zmiany w prawie czy też informacje dotyczące szeregu różnych zdarzeń, podczas których poszkodowanymi najczęściej są starsze osoby. Najważniejszym z poruszanych tematów są oszustwa metodą „na wnuczka” i „na policjanta”. Jest to ten sam rodzaj przestępstwa, mający podobny schemat, różniący się tylko przedstawianą historią. Aby zapobiec takim zdarzeniom policjanci oprócz spotkań z seniorami prowadzą szkolenia dla pracowników placówek bankowych lub pocztowych przedstawiając im zachowania osób, które są oszukiwane. Każdorazowo przy wypłacaniu dużej gotówki lub likwidowania konta oszczędnościowego, warto rozpytać seniora z jakiego powodu tak postępuje. W przypadku podejrzanego zachowania pracownicy powinni natychmiast powiadomić Policję. Z kolei dla seniorów jasnym sygnałem, że mogą być oszukiwani będzie sytuacja, w której osoba podająca się za wnuczka lub policjanta zabroni informowania o danym „problemie” w banku lub na poczcie.

Warto zapamiętać!

- Podczas rozmowy ustal dane osoby dzwoniącej, nie sugeruj kim może być!

- Nie podawaj danych osobistych, imion członków rodziny, adresu, ilości posiadanej gotówki!

- Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom!

- Policja nigdy nie żąda pieniędzy i danych do kont bankowych!

- Kłopotliwe sytuacje potwierdzaj u kilku członków rodziny!

- O podejrzanych sytuacjach natychmiast poinformuj Policję! To nie jest fałszywe zgłoszenie i nie grożą za to żadne konsekwencje.

- Nie podawaj nikomu numeru konta bankowego ani danych do logowania!

Przypominamy, że grupy, kluby seniorów mogą zaprosić na spotkanie dzielnicowego lub policjanta zajmującego się profilaktyką, aby opowiedział jak chronić się przed oszustwami i co w takich sytuacjach robić.

  • kobieta rozmawiająca przez telefon w samochodzie
  • kobieta rozmawiająca przez telefon stacjonarny w domu
  • kobieta otwierająca drzwi nieznajomemu mężczyźnie

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 22.56 MB)

Powrót na górę strony