Mistrzowie bezpieczeństwa
Jak zabezpieczyć ranę w której znajduje się ciało obce na przykład kawałek szkła? Jak poruszać się bezpiecznie rowerem? Jak chronić się przed cyberprzemocą? Uczniowie szkół podstawowych z powiatu świebodzińskiego doskonale to wiedzą. W finale zorganizowanego przez Policję konkursu „Lupo” udział wzięło 11 reprezentantów szkół. Poziom prezentowanej wiedzy pozwala śmiało powiedzieć, że każdy z nich jest zwycięzcą!
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji ze Świebodzina prowadzą szereg programów profilaktycznych skierowanych do różnych szkół. Jednym z nich jest Wojewódzki Program Edukacyjno-Wychowawczy pod nazwą „Lupo”. Jego głównym celem jest edukacja w zakresie bezpiecznych zachowań i jednocześnie przeciwdziałanie przestępczości i demoralizacji wśród nieletnich. Końcowym elementem programu jest organizowany w Komendzie finał konkursu pod nazwą „Lupo”. Reprezentanci klasy 5 lub 6 ze szkół podstawowych sprawdzali się na 2 etapach konkursu. Pierwszym z nich był test, zawierający 30 pytań z zakresu udzielania pierwszej pomocy, bezpiecznego poruszania się po drogach, bezpiecznych zachowań, cyberzagrożeń czy uzależnień. Przykładowe pytania z którymi zmierzyli się uczniowie to:
- Czy zastosujesz pozycję boczną ustaloną u osoby, która spadłą z drabiny?
- Wymień trzy zasady, których należy przestrzegać przy spotkaniu z agresywnym psem.
- Jest piękna słoneczna pogoda. Jesteś na plaży. Na co powinieneś zwrócić uwagę przed kąpielą w wodzie?
- Co powinno znajdować się w zestawie (apteczce) pierwszej pomocy?
- Wskaż podstawowe wyposażenie roweru, które sprawia, że poruszanie się nim po drodze jest bezpieczne.
Drugim etapem było zaimprowizowane zdarzenie, podczas którego uczeń jadący na rowerze poza miastem zauważa mężczyznę, który leży na plecach obok przewróconego roweru. Nie widać żadnych obrażeń ale osoba jest nieprzytomna. Etap ten oceniany był przez przedstawiciela Państwowej Straży Pożarnej ze Świebodzina starszego strażaka Patrycję Płotała. Podczas tego etapu oceniane było zachowanie zasad bezpieczeństwa, sprawdzenie świadomości, wezwanie pomocy, udrożnianie dróg oddechowych, kontrola oddechu, wzywanie służb ratownictwa zawodowego, wykonanie resuscytacji krążeniowo oddechowej oraz przekazanie poszkodowanej zespołowi ratownictwa medycznego.
W konkursie wszyscy uczniowie wykazali bardzo zbliżony, wysoki poziom wiedzy. Bezkonkurencyjna jednak, szczególnie w drugim etapie okazała się przedstawicielka Szkoły Podstawowej w Dąbrówce Wielkopolskiej Zofia Kowaleska. Drugie miejsce zajął przedstawiciel Szkoły Podstawowej w Sieniawie Bartłomiej Smolec. Trzecie miejsce przypadło uczniowi ze Szkoły Podstawowej numer 6 w Świebodzinie, Wojciechowi Najdecki.
Wszyscy uczniowie jednakże są zwycięzcami, posiadają bowiem ogromną wiedzę na temat tego jak być bezpiecznym oraz w trudnych sytuacjach wiedzą jak udzielić pomocy, a być może również uratować życie.