Kontrolujemy miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych
Na wielu parkingach znajdują się wyznaczone miejsca dla uprawnionych osób niepełnosprawnych. Świebodzińscy policjanci kontrolują czy miejsca te zajmowane są przez osoby uprawnione. Za parkowanie na miejscu dla osoby o obniżonej sprawności ruchowej, grozi nie tylko mandat karny.
Na terenie Świebodzina znajduje się wiele parkingów, na których są wyznaczone miejsca dla niepełnosprawnych. Nie wszystkie z nich spełniają kryteria oznakowania, określone w przepisach prawnych. Prawidłowe oznakowanie łączy ze sobą znak pionowy D-18 „parking” i tabliczkę T-29 „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej. Może także występować w postaci oznakowania poziomego P-18 „stanowisko postojowe” i P-24 „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej” lub P-20 „koperta” i P-24, umieszczonych samodzielnie bez znaku pionowego D-18. W trakcie służb, świebodzińscy policjanci kontrolują te miejsca, celem przekazania dalszych informacji o konieczności poprawy oznakowania. Natomiast w przypadku prawidłowo oznakowanego miejsca, sprawdzają czy parkujący tam kierowcy posiadają stosowne uprawnienia. Przypominamy, że specjalna karta wyłożona pod przednią szybą samochodu, świadczy o tym, że parkuje tam uprawniony kierowca.
W trakcie środowej /30.09/ służby, policjanci świebodzińskiej drogówki, tuż przed godz. 10:00, na Os. Łużyckim w Świebodzinie, ujawnili pojazd zaparkowany na jednym z takich miejsc. Jak się okazało w stojącym tam, Chevrolecie z holenderskimi numerami rejestracyjnymi, nie było karty uprawniającej do korzystania z tego miejsca. Z uwagi na okoliczności i brak kierowcy, zgodnie z art. 130a ust.1 pkt. 4 kodeksu drogowego, pojazd został odholowany przez uprawnione służby. Właściciel stawił się w komendzie Policji po 2 godzinach od zdarzenia. Policjanci potwierdzili, że 36 letni mieszkaniec Holandii, nie posiada uprawnień do parkowania na miejscu dla osób niepełnosprawnych. Za swoją lekkomyślność, zgodnie z taryfikatorem został ukarany 500 złotowym mandatem karnych. Wygodny kierowca musiał również pokryć koszty administracyjne związane z holowaniem, które w tym przypadku wyniosły kolejne pół tysiąca złotych.
Dlatego apelujemy do wszystkich kierowców o rozsądek w trakcie wybierania miejsca parkingowego. Zajmując miejsce dla osoby niepełnosprawnej, zabieramy jej możliwość korzystania z pomocy jaką jest specjalny parking. Zastanówmy się, czy tym samym, nie zabieramy komuś z obniżoną sprawnością ruchową czegoś więcej, niż tylko miejsca parkingowego.