Uwaga na nieuczciwych akwizytorów
Złożenie podpisu na dokumencie jest potwierdzeniem zawarcia umowy. Często nie czytanie podpisywanych umów, skutkuje poważnymi konsekwencjami finansowymi. Nie każde działanie w tym zakresie jest naruszeniem prawa karnego. Policja przestrzega przed pochopnym zawieraniem niechcianych umów.
Koniec wakacji może być okazją dla nieuczciwych akwizytorów, którzy w celu pozyskania nowych klientów dla swoich firm, celowo nie podając szczegółów oferty bądź podszywając się pod duże przedsiębiorstwo, będą namawiać do zawierania „okazyjnych” umów. Niejednokrotnie takie oferty są skierowane głównie do osób starszych, mieszkających samotnie. Jest to celowe działanie, gdyż osoby te mogą być niedoinformowane o wszelkich zmianach dotyczących np. odbioru energii elektrycznej czy korzystania z usług telekomunikacyjnych. Są ufne i nie widzą w działaniu obcych osób, chęci wprowadzenia ich w błąd. Schludnie ubrany człowiek, oferujący usługi dużo tańsze, bez zbędnych formalności, w dodatku u nich w domu, budzi ich zaufanie. Licząc na oszczędności, starsi ludzie nawet nie chwalą się rodzinie o zawarciu, nowej „korzystnej oferty” A kiedy otrzymują pierwsze faktury do zapłaty, jest już za późno na odstąpienie od zawartej umowy.
Dlatego warto rozmawiać z osobami starszymi, mieszkającymi samotnie, będącymi członkiem rodziny lub mieszkającymi w sąsiedztwie. Rozmawiać i edukować, informować jak ustrzec się niechcianych umów i jak nie ulegać okazjom. Przede wszystkim nie należy obcych osób wpuszczać do mieszkania. Nigdy nie wiadomo jakie są ich zamiary i czego tak naprawdę chcą. Nawet jeżeli osoba taka podaje się za przedstawiciela zakładu energetycznego czy innego fachowca, zawsze mamy możliwość sprawdzenia danych osobowych, poproszenia o okazanie identyfikatora lub innych dokumenty uprawniających do prowadzenia takiej działalności np.: upoważnienie, wpis do ewidencji działalności itp. Wówczas można zadzwonić do firmy, którą reprezentuje i potwierdzić ten fakt. Jeżeli obawiamy się zamiarów takiej osoby, można również wezwać Policję. Należy pamiętać, że nikt nie może nas zmusić do podpisania jakichkolwiek dokumentów. Złożenie podpisu jest oświadczeniem naszej woli. Zanim jednak cokolwiek podpiszemy trzeba zapoznać się z tym dokumentem. Często bywa tak, że jest on napisany tak drobnym drukiem, że nawet w okularach nie można go przeczytać. Wówczas nie warto ufać obcej osobie, która potwierdza nam, treść dokumentu. Może się okazać zupełnie co innego. Każdy ma prawo do zapoznania się z ofertą, przeanalizowania jej. Nigdy nie jest tak, że jest to jedyna i najkorzystniejsza oferta. Ponadto trzeba pamiętać, że od każdej umowy można odstąpić zgodnie z obowiązującym prawem, zwłaszcza zawartej poza lokalem przedsiębiorcy, w tym wypadku w domu klienta. Dlatego też, obowiązkiem przedsiębiorcy jest poinformowanie klienta o możliwości odstąpienia od umowy w terminie 10 dni od jej zawarcia, bez podawania przyczyny. Ponadto akwizytor powinien wręczyć wzór takiego odstąpienia z podaniem wszelkich danych przedsiębiorstwa, aby umożliwić klientowi bezproblemowe przesłanie takiego dokumentu w określonym czasie. Pamiętać należy również, że podpisanie umowy jest wyrażeniem naszej woli i potwierdzeniem zawartych w niej uregulowań. Wtedy możemy już tylko dochodzić sowich praw w powództwie cywilno prawnym.
Do świebodzińskiej komendy w ostatnim czasie wpłynęło kilka takich zgłoszeń. Niestety tylko osiem z nich nosiło znamiona wyczerpujące przestępstwo oszustwa i w tych sprawach wszczęto postępowania. Pozostałe nie naruszały przepisów karnych i zgłaszającym pozostaje dochodzenie swoich praw przed Sądem, w drodze powództwa cywilnego.