Zastanów się kogo wpuszczasz do domu !
Nie ufaj obcym osobom. Takie i inne przestrogi policjanci kierują do dzieci. Podobne hasło powinno być również skierowane do osób dorosłych zwłaszcza starszych i samotnych.
Świebodzińska Policja już teraz apeluje o rozwagę i ostrożność. Zbliża się wiosna a wraz z nią zmieni się wiele. Przestaniemy tylko przesiadywać w ciepłych mieszkaniach, zapragniemy spacerów, wyjść i kontaktu z ludźmi. Jednak nie wszyscy, którzy będą zabiegać o kontakt z osobami starszymi będą mieli uczciwe zamiary. Można trafić na oszustów, którzy tylko czekają na łatwowierność i dobroduszność naszych bać i dziadków. Często takie osoby korzystając z tego, że starsze osoby wolniej kojarzą fakty nie analizują tego co się do mich mówi i ufają drugiemu człowiekowi, w krótkiej chwili potrafią zabrać im dobytek życia, oszczędności a co najważniejsze godność. Po pewnym czasie do ludzi dociera, że zostali oszukani, że zabrano im wszystko co mieli. Jedni nie godząc się z tym zgłaszają ten fakt rodzinie lub na Policję. Inni w skrytości przed ludzkim gadaniem i ze wstydu nie mówią o tym nikomu i żyją w bólu obdarci z godności przez osobę której na moment zaufali. A przestępcy nie mają skrupułów. Oszukują na tzw „wnuczka”, pracownika „ pomocy społecznej' a nawet „na policjanta”. Wchodzą do domu pod pretekstem napicia się wody, pożyczki na jedzenie czy nawet odprawienia egzorcyzmów i wygnania złych mocy. Wychodzą nie tylko z tym co im daliśmy. Przeważnie korzystając z nieuwagi mieszkańców okradają ich i wynoszą pieniądze, biżuterie lub inne wartościowe przedmioty. Oferują rożne usługi lub przedmioty. Często są to bezużyteczne „buble” , które sprzedawane za duże pieniądze, zwykle w formie ratalnej, na wiele lat obciążają budżet schorowanych, biednych ludzi. Nabywców nie informują o możliwościach odstąpienia od umów zawłaszcza tych zawartych poza siedziba ich firmy a gdy ten termin minie, pozostaje już tylko droga sądowa w powództwie cywilnym, gdyż formalności i umowy są uregulowane przez przepisy kodeksu cywilnego.
Takie zdarzenia codziennie dotykają kogoś w Polsce. Również w Świebodzinie i okolicznych miejscowościach może dojść do podobnych zdarzeń. Ważne aby temu przeciwdziałać. Nie wpuszczać obcych do mieszkań. Nie korzystać z usług firm poza ich biurem. Po pomoc do Ośrodka Pomocy Społecznej zwrócić się osobiście lub udać się tam i poznać pracownika, który ma zamiar nas odwiedzać. Wtedy potwierdzimy, czy jest to na pewno ktoś z OPS. Nie wierzmy w to, że ktoś czuje w naszym domu złe moce i je wygoni. To fikcja. Nie ufajmy bezgranicznie wszystkim ludziom. Aby ich wspomóc nie musimy wpuszczać ich do mieszkania. Jeżeli mamy w rodzinie osoby starsze, samotne zadbajmy o ich bezpieczeństwo. Porozmawiajmy z nimi o tych problemach. Uczulmy ich na zagrożenia. Postarajmy się aby w miarę możliwości mieli telefon i informowali rodzinę o podobnych próbach kontaktu obcych z nimi. Poinformujmy o telefonie 997 na Policję. Nawet najmniejsze szczegóły jak ubiór osoby, płeć, wygląd mogą być przydatne w identyfikacji oszusta lub złodzieja. Być może w ten sposób ochronimy swoich bliskich przed utratą dorobku a tym samym przyczynimy się do zatrzymania przestępców.