Rozmawiali o przemocy w rodzinie
„ Temat przemocy w rodzinie jest tematem trudnym, jednak wciąż aktualnym. Może być tak, że ten problem nie dotyka was bezpośrednio, jednak warto znać mechanizmy przemocy w rodzinie, chociażby po to aby nie pozostać obojętnym świadkiem.„ - takimi słowami witał uczniów poszczególnych klas policjant prowadzący spotkanie profilaktyczne w Powiatowym Zespole Szkół Technicznych i Zawodowych w Świebodzinie w ramach projektu „ Nie - dla przemocy, Tak – dla mocy „
W czwartek /27.11/ uczniowie tej ponadgimnazjalnej szkoły spotkali się z policjantem, który przybliżył im problematykę przemocy w rodzinie. Zaraz po przywitaniu, jako cześć wprowadzenia do tematu, młodzież obejrzała krótki spot kampanii Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej pn.” Przemoc w Rodzinie”. Ten krótki, minutowy film dał młodym ludziom do zrozumienia, że problem przemocy w rodzinie może dotknąć każdego. Następnie z uczniami przeprowadzono zajęcia w formie warsztatowej, która pozwoliła wszystkim aktywnie uczestniczyć w dyskusji. Omówiono formy i objawy przemocy, wyjaśniono terminy i pojęcia z tym związane. W każdej grupie zorganizowano tzw. ring, na którym jedna część uczniów broniła postawionej tezy związanej z silnie zakorzenionymi w danym społeczeństwie stereotypami i mitami a druga część starała się ją obalić, znajdując potwierdzone argumenty. Podjęto również tematykę pomocy dla ofiar przemocy w rodzinie oraz przybliżono osobowość sprawcy. W każdej grupie uczniowie włączyli się bardzo aktywnie w zajęcia, które na koniec ocenili jako przydatne i ważne a sam problem przemocy w rodzinie uznali za ważny społecznie. Na pożegnanie uczniowie otrzymali broszury informacyjne dotyczące tej problematyki oraz wskazujące adresy i telefony instytucji pomocowych. Również w celu identyfikowania się z tym problemem i wyrażaniem swojego sprzeciwu dla przemocy uczniowie otrzymali niebieskie opaski na rękę.
Program profilaktyczny ”Nie – dla przemocy, Tak – dla mocy” został przygotowany przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp przy wsparciu fundacji Contra Crimen oraz pomocy finansowej Wojewody Lubuskiego.