Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Apelujemy do kierowców

Data publikacji 26.11.2014

Tegoroczna jesień poza mgłą, opadami deszczu i wahającym się ciśnieniem w powiecie świebodzińskim przyniosła również serię zdarzeń drogowych, w tym nie oszczędzając niestety tych ze skutkiem śmiertelnym.

Do jednego z takich zdarzeń doszło 24 listopada około godz. 23;00 na drodze K92 na wysokości m. Wityń. kierująca samochodem marki Opel, 21-letnia kobieta jadąc w kierunku Poznania na łuku wpadła w poślizg, zjechała na przeciwległy pas ruchu i uderzyła prawym bokiem swojego samochodu w przód pojazdu ciężarowego marki Mercedes, który jechał prawidłowo przeciwległym pasem ruchu w kierunku Świebodzina. W wyniku zderzenia kobieta poniosła śmierć na miejscu. Kierowca samochodu ciężarowego był trzeźwy i nie odniósł żadnych obrażeń. Przyczyny tego zdarzenia wyjaśni prowadzone w tej sprawie postępowanie.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego. Jesienna aura nie sprzyja bezpieczeństwu na drodze. Krótkie dni, szybko zapadający zmrok a także mgły i opady atmosferyczne powodują, że widoczność jest znacznie ograniczona. Do tego wahające się ciśnienie źle wpływa na naszą koncentrację co w konsekwencji może doprowadzić do niekontrolowanych zachowań za kierownicą. Dlatego przed podjęciem zamiaru kierowania pojazdem mechanicznym zadbajmy o nasze samopoczucie. Bądźmy wypoczęci i zrelaksowani. Sprawdźmy stan techniczny pojazdu poprzez kontrolę wizualną oświetlenia. Sprawne oświetlenie takie jak światła pozycyjne, światła mijania, drogowe, kierunkowskazy, oświetlenie przeciwmgłowe powoduje że my dobrze widzimy drogę ale także jesteśmy dobrze zauważalni przez innych uczestników ruchu. Zadbajmy również o sprawne hamulce oraz opony pojazdu. Te dwie rzeczy mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo oraz jakość i skuteczność reakcji pojazdu w zależności od sytuacji na drodze. Ponadto prowadząc pojazd trzeba sobie uświadomić, że to właśnie od nas zależy jak będzie on zachowywał się na drodze. Dlatego nie śpieszmy się, zwolnijmy! Lepiej jest dojechać na miejsce 10 minut później ale bezpieczniej. Zwracajmy uwagę na innych kierujących. Starajmy się przewidywać sytuacje na drodze. W tym celu zachowajmy bezpieczną odległość od poprzedzającego nas pojazdu, uchroni nas to przed najechaniem na jego tył. Nie hamujmy gwałtownie, może to doprowadzić do niekontrolowanego zachowania naszego pojazdu i w konsekwencji do zderzenia z przeszkodą. Jeżeli nie jest to konieczne to nie wyprzedzajmy innych pojazdów w sytuacji gdy mamy słabą widoczność, tzw. jazda „na pewno zdążę” może doprowadzić do poważnych w skutkach wypadków. Jadąc daleko zadbajmy o przerwę. Zmęczenie może przyjść nagle. Wpływ mają na to różne czynniki np. zbyt wysoka temperatura wewnątrz auta, pracujące jednostajnie wycieraczki przedniej szyby lub światła jadących z przeciwnej strony pojazdów. Wtedy wystarczy ułamek sekundy, jeden niekontrolowany ruch, jeden sygnał wyrywający nas z letargu i …. .

Powrót na górę strony