Uważajmy na oszustów
Odnotowano kolejne przypadki oszustw, których ofiarami padają głównie ludzie starsi. Pomimo wielu apeli policji o ostrożność, nadal nie brakuje osób, które dają się oszukać. Oszustom, natomiast, nie brakuje pomysłowości w wymyślaniu nowych sposobów naciągania potencjalnych ofiar.
W Rogozińcu gm. Zbąszynek / 28 października / około godz. 15:00, kobieta posługująca się „łamaną” polszczyzną, weszła do mieszkania samotnie mieszkającej, starszej kobiety pod pretekstem odwiedzenia domu, w którym wychowywał się jej ojciec. Powoływała się na sentyment do tego miejsca. Podczas rozmowy uśpiła czujność właścicielki posesji proponując jej comiesięczny przelew pewnej kwoty pieniędzy na utrzymanie domu, tak bardzo jej bliskiego z uwagi na pamięć po ojcu. W pewnym momencie kobieta ta oświadczyła, że idzie do samochodu po pieniądze … i już nie wróciła. Dopiero po pewnym czasie, od niecodziennej wizyty, starsza pani zorientowała się, że z szafki oraz torebki zginęły jej pieniądze.
Oszuści wykorzystują ufność starszych osób i ich bezgraniczną dobroć oraz brak wiedzy na temat podobnych zdarzeń. Wyszukują osoby starsze, mieszkające samotnie, na uboczu. Są przygotowani i zdeterminowani w działaniu do osiągnięcia wyznaczonego celu. Pomysłowość tych ludzi jest nieograniczona. Podają się za policjantów, pracowników pomocy społecznej. Bardzo często grają na uczuciach ludzi, których wybierają jako ofiarę swojego działania. W tym celu często korzystają z telefonów gdyż wtedy nie widać rozmówcy. Jest słyszany tylko głos, często zachrypnięty, niby że przeziębiony. Podają się za wnuczka, który wpadł w tarapaty i potrzebuje pieniędzy. Udają innych członków rodziny, informując, że aktualnie znajdują się w szpitalu, uczestniczyli w wypadku a teraz potrzebują pilnie pieniędzy aby pokryć szkody. Przeważnie informują, że pieniądze odbierze ich przyjaciel bo oni aktualnie nie mogą. Zawsze zależy im na czasie. Proponują, też aby pieniądze zanieść w określone miejsce, z którego je odbiorą. Często wchodzą do domów jako pracownicy instytucji pod pozorem ciekawej oferty dla właściciela. Przeważnie burzą czujność potencjalnych ofiar obietnicą pieniędzy lub pomocy. Podczas wizyty wykorzystują ufność i nieuwagę. Proszą o szklankę wody, lub w inny sposób powodują, że starsze osoby na chwilę wychodzą z pokoju zostawiając oszustów samych. Wtedy następuje ich szybkie działanie i ludzie tracą swój dobytek.
Dlatego apelujemy :
-
- Jeżeli masz w rodzinie starsza osobę, która mieszka sama lub często pozostaje sama w domu, porozmawiaj z nią o takich zagrożeniach, skontaktuj się z dzielnicowymi poinformuj, że w tym rejonie mieszka taka osoba.
- Nie trzymaj w domu większej sumy pieniędzy
- Często zmieniaj miejsce przechowywania kosztowności i gotówki, najlepiej w rożnych trudno dostępnych i tylko tobie znanych miejscach.
- Pamiętaj, że pieniądze i kosztowności trzymane w szafie, na półce pod dzieżą, pościelą czy w szkatułkach albo też w filiżankach są łatwym celem dla złodzieja
- Nie zostawiaj portfela lub torebki na szafkach w korytarzu czy innych widocznych miejscach
- Nie otwieraj drzwi ludziom, których nie znasz. Nikt nie ma prawa Cie do tego zmusić !
- Pamiętaj !!! Jeżeli ktoś z rodziny ma problemy i potrzebuje pomocy w trosce o Twoje zdrowie raczej odwiedzi Cię osobiście i oszczędzi Ci stresu oraz niepotrzebnych zmartwień.
- W przypadku wizyty podejrzanych osób, przed otworzeniem drzwi i wpuszczeniem ich do środka lepiej skontaktuj się telefonicznie z kimś z rodziny lub powiadom Policję nr 997. To może być oszust ! W takich przypadkach staraj się zapamiętać wygląd tej osoby, co mówiła, czym przyjechała i w jakim kierunku się udała.
Wszelkiej ostrożności nigdy nie jest za wiele, zwłaszcza w okresie końca roku, krótszych dni i zbliżających się świąt.