Dzielnicowi oraz policyjni profilaktycy dbają o bezpieczeństwo seniorów
Osoby starsze narażone są często na szereg niebezpieczeństw, między innymi związanych z oszustwem na tzw. „metodę na wnuczka”. W związku z tym policjanci spotykają się z seniorami i uczą jak się przed tym uchronić. W ostatnim okresie również w Świebodzinie miało miejsce kilka przypadków usiłowania oszustwa, które się nie powiodły i zostały zgłoszone funkcjonariuszom. Jedno ze spotkań odbyło się w Świebodzińskim Domu Kultury ze słuchaczami z uniwersytetu III wieku.
Działania profilaktyczne prowadzone przez policjantów skierowane są do bardzo szerokiego grona odbiorców. Jedną z grup są osoby starsze, które pomimo doświadczenia życiowego również są narażone na wiele niebezpieczeństw. Aby temu zapobiec policyjni profilaktycy oraz dzielnicowi biorą udział w spotkaniach z seniorami, podczas których uczą ich jak się przed nimi chronić. Wiele pytań ze strony osób starszych dotyczyło kontaktowania się ze służbami ratowniczymi, zarówno policją, pogotowiem jak i strażą pożarną. Obawiają się oni, że jeśli potrzeba z którą dzwonią nie okaże się tak poważna jak sądzili, to za sam kontakt z numerem alarmowym mogą ponieść konsekwencje. Policjanci likwidują te obawy tłumacząc, że każdy sygnał i zgłoszenie traktują poważnie, a konsekwencje są tylko za celowe zgłaszanie o nieistniejącym zagrożeniu. Drugim najczęściej poruszanym tematem są oszustwa tzw. „na wnuczka”. Mundurowi w związku z tym przypominają:
- Każdy telefon z prośbą o pieniądze, należy potwierdzić z członkiem rodziny, który o nie prosi.
- Nie przekazujemy pieniędzy przez osoby trzecie.
- Policja nie przyjmuje pieniędzy w jakiejkolwiek formie oraz nie wysyłaja funkcjonariuszy po nie do mieszkań.
- Należy zachować ostrożność podczas rozmów telefonicznych gdzie prosi się o nasze dane lub przedstawia oferty.
- Sprawdzajmy tożsamość osób, które wpuszczamy do mieszkania. (np. osoby podające się za przedstawicieli energetyki, wodociągów etc. można sprawdzić dzwoniąc do ich zakładów)
- Jeśli się obawiamy lub jest więcej niż jedna osoba poprośmy aby nam towarzyszył członek rodziny lub zaufany sąsiad.
- Każdy podejrzany przypadek, kiedy czujemy, ze padliśmy lub próbowano nas oszukać zgłaszajmy policji.
Jeśli grupa seniorów chciałaby wziąć udział w takiej prelekcji lub by ta odbyła się na ich spotkaniu może skontaktować się z naszą komendą lub swoim dzielnicowym.