Wolniej często znaczy do celu
Przy przekroczeniu prędkości z 50 do 75 km/h droga hamowania może wydłużyć się nawet o połowę. W efekcie może decydować to o zaistnieniu zdarzenia drogowego. Przyczyną, która nadal stoi za większością zdarzeń na drodze jest prędkość. Pomimo wielu akcji informujących o tym a także działań policjantów, nadal wielu kierowców bagatelizuje jazdę z nadmierną prędkością.
Jednym z elementów uzyskania uprawień do kierowania pojazdami jest zdanie egzaminu z przepisów ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Podchodząc do egzaminu jednocześnie godzimy się na pewne ograniczenia wobec nas, które wynikają z kodeksu, kiedy będziemy poruszać się pojazdem po drogach publicznych. Zdany egzamin świadczy także o znajomości przepisów, tak więc prawidłowym jest założenie, iż kierowcy wiedzą z jaką maksymalną prędkością mogą się poruszać. Dla wielu z nich wydaje się jednak, że znaki ograniczające prędkość są tylko „drobną sugestią” a nie nakazem.
W ubiegłym roku tj. 2016 świebodzińscy policjanci odnotowali 6146 wykroczeń w postaci przekroczenia dozwolonej prędkości. W wyniku nadmiernej prędkości mało miejsce 20 wypadków drogowych w których śmierć poniosły 4 osoby a 22 zostały ranne. Z tej samej przyczyny nastąpiło także 139 kolizji. Funkcjonariusze restrykcyjnie podchodzą do tego właśnie wykroczenia i większość z naruszeń zakończyła się postępowaniem mandatowym bądź wnioskiem do sądu a 19 kierującym zostały zatrzymane uprawnienia.
Zdarzenia te mają także miejsce kiedy panują dobre warunki atmosferyczne, kiedy na drodze nie jest ślisko, a nawierzchnia jest w bardzo dobrym stanie. Przykładem są zdarzenia z 11.02.2017r. z trasy S3. Na odcinku jednego kilometra w odstępie jednej godziny doszło do dwóch zdarzeń drogowych. Kierujący poprzez nadmierną prędkość stracili panowanie nad pojazdami i wypadli z drogi. Na szczęście, w obu przypadkach nikt nie ucierpiał. Obaj kierujący został ukarani mandatami karnymi.
Im większa prędkość tym dłuższa droga hamowania i tym łatwiej jest stracić panowanie nad pojazdem. Dlatego też jadąc wolniej, przepisowo, mamy większą szansę uniknąć zdarzeń drogowych, które mogą skończyć się tragicznie.