Konsultacje społeczne w powiecie świebodzińskim
Jedną z form komunikacji pomiędzy Policją a społeczeństwem są konsultacje społeczne poświęcone zapowiedzianej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji budowie „Mapy bezpieczeństwa i porządku publicznego”. W minionym tygodniu takie spotkania odbyły się w Szczańcu, Zbąszynku, Lubrzy i Skąpem.
W ramach konsultacji społecznych dotyczących Map Zagrożeń Bezpieczeństwa, w dniach od 16 do 19 lutego br., świebodzińska Policja zorganizowała kolejne spotkania. Na szczeblu gminnym, o mapie zagrożeń, dyskutowano z samorządowcami, radnymi, sołtysami oraz mieszkańcami Zbąszynka, Szczańca, Lubrzy i Skąpem. Na każdym spotkaniu I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Świebodzinie mł. insp. Grzegorz Karpiński, przedstawił proponowaną mapę zagrożeń oraz omówił zawarte w niej dane. Jednocześnie wskazał na potrzebę współuczestniczenia mieszkańców i przedstawicieli instytucji w tworzeniu tego narzędzia do diagnozowania zagrożeń. Osoby obecne na spotkaniu swoje sugestie i spostrzeżenia wskazywali w ankiecie, dotyczącej tematu spotkania. Nie zabrakło również dyskusji nad kształtem mapy i jej zawartością oraz zapytań o sprawy związane z bezpieczeństwem. Uczestnicy spotkań odnosząc się do zaprezentowanego projektu mapy wskazywali potrzebę umieszczenia w niej danych dotyczących przemocy w rodzinie, przestępczości nieletnich oraz wskazania, innych niż wypadki, zagrożeń na drodze. Wiele osób potwierdza, że informacje o kolizjach i miejscach takich jak tzw „czarne punkty” powinny znaleźć się w tym tworze. Ponadto padały też zapytania o końcowy kształt mapy. Pytano czy będzie to narzędzie multimedialne np. w postaci aplikacji multimedialnej, którą można wykorzystać podczas wyjazdu i poznać zagrożenia w celu podróży. Padły również stwierdzenia, że opcje informacje o badaniach i opinii pracy Policji są zbędną częścią mapy, którą lepie zastąpić innymi informacjami np. o umiejscowieniu posterunków Policji.
Podczas spotkań wywołane zostały również dyskusje na temat spraw bieżących w gminach. Na pytania uczestników spotkań odpowiadali Naczelnik Wydziału Prewencji podpis. Józef Jastrzębski oraz Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego nadkom. Piotr Domański. Włodarze gmin podkreślali, jak ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu lokalnej społeczności stanowi bezpieczeństwo oraz podziękowali przedstawicielom Policji za możliwość wspólnego spotkania.