Ostrożnie podczas ferii
Podczas zimowego wypoczynku trzeba pamiętać o zasadach bezpiecznego zachowania. Policja przypomina o zwiększeniu uwagi wobec najmłodszych, którzy w okresie ferii będą korzystać z uroków zimy. Funkcjonariusze już kontrolują stawy, jeziora oraz miejsca zimowego wypoczynku aby czas ferii minął bezpiecznie.
Musimy pamiętać, że wchodzenie na zamarznięte stawy lub inne zbiorniki wodne, zawsze niesie ryzyko załamania się lodu. Pokrywa lodowa ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całej powierzchni. Zabawa w takich miejscach może zakończyć się tragicznie! Bezwzględnie powinno unikać się samodzielnego przebywania na lodzie.
Aby uniknąć wypadków w trakcie czynnego wypoczynku na śniegu i lodzie, warto stosować kilka niezbędnych rad:
- do zjeżdżania na nartach, sankach wybierajmy miejsca oddalone od ruchu samochodowego,
- uważajmy na drodze i na chodniku, na śliskiej nawierzchni droga hamowania jest o wiele dłuższa
- nie stójmy blisko zjeżdżających saneczkarzy, narciarzy, uważajmy również na innych podczas jazdy na łyżwach
- unikajmy stania pod drzewami, okapami, dachami, na których zgromadził się śnieg oraz sople lodu w znacznej ilości,
- nie rzucaj śnieżkami w jadące samochody - to może być przyczyna groźnego wypadku,
- zawsze informujmy (w domu, schronisku, obozie) dokąd i którędy idziemy oraz kiedy wrócimy,
- na wycieczki, zwłaszcza w górach, wybierajmy się w zaufanym towarzystwie biorąc ze sobą sprawne środki łączności ( np. naładowany telefon komórkowy) i asekuracyjne,
- nie wchodźmy na zamarznięte rzeki, jeziora i stawy, do jeżdżenia na łyżwach i ślizgania się wybierajmy ze zorganizowanych lodowisk
Trwające w naszym rejonie ferie zimowe, to głównie czas wolny od zajęć szkolnych. Często brak zorganizowanego wypoczynku oraz nieprzemyślane, lekkomyślne korzystanie z uroków zimy może zakończyć się tragicznie. Kontrolujmy miejsca, w których bawią się nasze dzieci. Mówmy im o zagrożeniach, ostrzegajmy przed tragicznymi konsekwencjami. Pytajmy nasze dzieci gdzie i z kim idą. Podczas rozmowy przypominajmy im o zagrożeniach i niebezpieczeństwach. Pamiętajmy w razie zauważenia zagrożenia dzwoń nr 997 lub 112 !
( wykorzystano część materiału ze strony KGP oraz informacje z "Małego Elementarza Bezpieczeństwa" KGP Gorzów Wlkp, fundacja Contr Crimen )